Course

Akıl Oyunları Atölyesi

AKIL OYUNLARI ATÖLYESİ

Akıl oyunları farklı oyunlarla çocukları kendine bağlıyor. Kendine has beceriler gerektiriyor. Aynı mantıkta ve sistemde iki oyun kullanılmıyor. Bu eğitim sisteminde ön planda çocuğun becerileri var. Kendisi planlıyor uyguluyor ve kontrol ediyor. Asıl amaç kişilik gelişiminde en fazla duygusal becerileri kullanabilmek, kendini her yönüyle keşfetmesini, fark etmesini sağlamaktır. Sistem içindeki oyunlarda çocuk ön plandadır. Kolay görünen oyunlar adım adım zorlaşırken çocuğu kendini geliştirmeye teşvik eder. Böylece farkına varmadan oyunla mücadele ruhu oluşur. Özellikle görsel algı ve seçici dikkat oyunları farkındalık becerisini de üst düzeyde kullanmalarını sağlar. Oyunlar kendine özgü bir alanda beceri kazandırırken aynı zamanda bireysel ve grup olarak katılımı da gerçekleşir. Zeka oyunlarını başlıklar altında toplarsak;

1) Akıl Yürütme Oyunları: Verilen ipuçlarını değerlendirerek ve yalnızca mantıksal çıkarımlar yaparak sonuca ulaşılan, çoğunlukla tek kişilik bulmaca tarzındaki oyunlardır. Örnek: Sudoku. Akıl yürütme ve işlem oyunları. Örnek: işlem karesi, kakuro.

2) sözel oyunlar: Oyuncuların mantıksal çıkarımlarının yanı sıra sözcük dağarcıklarından veya genel kültürlerinden faydalandıkları oyun türleridir. Örnek: Kelime bulma, kelime avı, anagram.

3) Geometrik - mekanik oyunlar: Oyunu oynayan kişilerin geometrik düşünme yöntemlerinden, uzamsal düşünme becerisinden, el göz koordinasyonundan veya motor becerilerinden faydalandığı oyunlardır. Örnek: Tangram, katamino, soma küpü, equılıbrıo.

4) Hafıza oyunları: kısa veya uzun dönem hafızanın kullanıldığı oyun türleridir. Örnek:Q-bitz, look look, dedektif.

5)Strateji oyunları: İki veya daha fazla oyuncunun birbirlerine karşı oynadığı kaybeden kazananların bulunduğu oyun türleridir. Örnek: Mangala, reversi, amiral battı.

6)Zeka soruları: başlangıçta çözüm yöntemi belirgin olmayan, oyuncunun ipuçlarını incelemesi sonucunda net bir yanıta ulaştığı sorulardır. Örnek: Ampüller ve düğmeler.

Kariyer koleji olarak akıl oyunlarına çok önem vermekteyiz. Her ay belirlenen bir oyunla kulüp ve akıl oyunları derslerimizde öğrencilerimizle hem eğlenip hem öğreniyoruz.

2017-2018 Eğitim ve öğretim yılında öğrencilerimiz için Busy Hour,Katamino, Q-biraz turnuvaları düzenledik.

Okulumuzda düzenlediğimiz Katamino turnuvası sosyal medyada çok ses getirdi. Yoğun talep üzerine okulumuz Kariyer Koleji Türkiye geneli Katamino turnuvasına ev sahipliğini üstlendi. Bu nedenle 5 Mayıs 2018 cumartesi günü okulumuz bünyesinde diğer okulların da katılımıyla Türkiye geneli Katamino Turnuvası gerçekleştirilecektir.