eTwining Projesi

eTWINING PROJESİ “ATIKLARIM DEĞERLENİYOR”

eTwinning Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.

eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullarda çalışan öğretmenlere yönelik bir platform sunmaktadır.

eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojileri kullanımıyla okullar için destek, araç ve hizmetler sağlayarak Avrupa’daki okullar arası işbirliğini teşvik eder. Ayrıca; eTwinning, eğitimciler için sürekli çevrimiçi Mesleki Gelişim için ücretsiz fırsatlar da sunmaktadır.

2005 yılında Avrupa Komisyonunun e-öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2007 yılından bu yana Yaşam Boyu Öğrenme Programına sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Merkezi Destek Servisi, Avrupa'daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 33 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde 35 Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir.

Kariyer Koleji ortaokulu olarak ülkemizdeki 51 okulun katılımıyla eTwinning “Atıklarım Değerleniyor” ulusal projesine dahiliz. Proje ortak çerçeve programı kapsamında ilerlemektedir. Geri dönüşümün önemi, geri dönüştürülebilir atıklar konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.

Proje ile atık kağıt, plastik, cam gibi malzemeler okullarda toplanarak geri dönüşüm merkezlerine ulaştırılır. Bu süreçte belediyelerden ve STK'lardan yardım alınmaktadır. Proje sonunda bilinçli bir nesil yetiştirilmiş olması hedeflenmektedir. Ayrıca atık maddelerin geri dönüşümü ile ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olacak.