Özel Kariyer İlkokulu

Beslenme Dostu Ve Hareketli Yaşam Projesi

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖZEL KARİYER İLKOKULU

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının işbirliği içerisinde yürüttüğü "Beslenme Dostu Okul" projesine okulumuz da katılmış bulunmaktadır. Proje kapsamında Beslenme Ve Hareketli Yaşam Ekibi ve Beslenme Dostu Okul       Projesi Yıllık Planı oluşturularak çalışmalara başlanmıştır.

BESLENME DOSTU OKUL PROJESİ AMAÇLAR

Öğrencilere yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının kazandırılması,

Dengeli beslenmenin önemini kavrar, israf etmez.

Obezite ile mücadelede düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması,

Hareketli yaşam ile ilgili duyarlılığının arttırılması,

Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı teşvik edici bilgi ve resim yarışmaları, şenlik ve okul içi fiziksel etkinliklerle farkındalık oluşturulması

Akran eğitiminden yararlanılarak öğrencilerin birbirlerini eğitmelerine ve düzenli beslenme konularını birlikte tartışmalarına ortam oluşturulması

 Öğrencilerin düzenli fiziksel aktivite yapmalarının motivasyonu ve dikkati arttırıcı olumlu etkilerinin farkındalığının hissettirilmesi,

Daha hijyenik koşullarda eğitim görme imkanı edinebilmesi ve bunu alışkanlık haline getirmesi.

 

“BESLENME DOSTU OKUL PROJESİ”YILLIK ÇALIŞMA PLANI


 

Şekerin zararları anlatılarak, öğrencilerimiz tükettiği gıdaların içinde ne kadar şeker bulunduğunun farkına vardılar. Şeker tüketimimizi azaltmanın önemini kavradılar.

 

Anasınıfı öğrencilerimiz “Güzel bir gülümseme için sağlıklı beslenmeliyiz.” adlı etkinlik yaparak eğlendiler, arkadaşları ile paylaştılar ve güzel meyvelerin yararlarını öğrendiler.

İlkokul öğrencilerimizle C vitamini şenliği yapıldı. Öğrencilerimiz portakal ve mandalina getirerek meyve suları hazırladılar. C vitaminin yararlarını öğrenirken sağlıklı meyve sularını içtiler.

'C Vitamini Şenliği'nde toplanan gelir 'İnci Ablanın Barınağı' adlı tamamen gönüllü vatandaşlarımızın yardımıyla varlığını sürdüren kimsesiz hayvanlar barınağına bağışlanmıştır.