Beslenme Dostu Ve Hareketli Yaşam Projesi

Beslenme Dostu Ve Hareketli Yaşam Projesi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının işbirliği içerisinde yürüttüğü "Beslenme Dostu Okul" projesine okulumuz da katılmış bulunmaktadır. Proje kapsamında Beslenme Ve Hareketli Yaşam Ekibi ve Beslenme Dostu Okul       Projesi Yıllık Planı oluşturularak çalışmalara başlanmıştır.

BESLENME DOSTU OKUL PROJESİ AMAÇLAR

Öğrencilere yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının kazandırılması,

Dengeli beslenmenin önemini kavrar, israf etmez.

Obezite ile mücadelede düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması,

Hareketli yaşam ile ilgili duyarlılığının arttırılması,

Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı teşvik edici bilgi ve resim yarışmaları, şenlik ve okul içi fiziksel etkinliklerle farkındalık oluşturulması

Akran eğitiminden yararlanılarak öğrencilerin birbirlerini eğitmelerine ve düzenli beslenme konularını birlikte tartışmalarına ortam oluşturulması

 Öğrencilerin düzenli fiziksel aktivite yapmalarının motivasyonu ve dikkati arttırıcı olumlu etkilerinin farkındalığının hissettirilmesi,

Daha hijyenik koşullarda eğitim görme imkanı edinebilmesi ve bunu alışkanlık haline getirmesi.

 

“BESLENME DOSTU OKUL PROJESİ”YILLIK ÇALIŞMA PLANI


 

Şekerin zararları anlatılarak, öğrencilerimiz tükettiği gıdaların içinde ne kadar şeker bulunduğunun farkına vardılar. Şeker tüketimimizi azaltmanın önemini kavradılar.

 

Anasınıfı öğrencilerimiz “Güzel bir gülümseme için sağlıklı beslenmeliyiz.” adlı etkinlik yaparak eğlendiler, arkadaşları ile paylaştılar ve güzel meyvelerin yararlarını öğrendiler.

İlkokul öğrencilerimizle C vitamini şenliği yapıldı. Öğrencilerimiz portakal ve mandalina getirerek meyve suları hazırladılar. C vitaminin yararlarını öğrenirken sağlıklı meyve sularını içtiler.

 

 

'C Vitamini Şenliği'nde toplanan gelir 'İnci Ablanın Barınağı' adlı tamamen gönüllü vatandaşlarımızın yardımıyla varlığını sürdüren kimsesiz hayvanlar barınağına bağışlanmıştır.

 

Özel Kariyer İlkokulu Cimnastik Kulubü Mart Ayı Öğle Arası Etkinlikleri (Kurdela Çalışmaları)

 

Özel Kariyer İlkokulu 1.  ve 2. Sınıflar Mart Ayı Öğle Arası

Beden Eğitimi ve Spor Dersi Etkinlikleri (Yakan Top Oyunu)

 

İngilizce Kulübü öğrencilerimiz her dilden su yazarak diğer öğrencilerimize güzel panoları ile mesaj verdiler.

 

Dünya Su Günü etkinliklerimiz içerisinde çeşitli panolar hazırlanarak suyu bilinçli kullanmaları ve yeterli su içmelerinin yararları konusunda farkındalık oluşturduk.

 

3.sınıf öğrencilerimizin  “Dünya Su Günü” ile ilgili pano çalışmaları...

 

3.sınıf öğrencilerimiz su ile ilgili şiirler yazarak su tüketimi  ile ilgili bilgilerini bizlerle paylaştılar.

 

4. Sınıflar mikroskobik canlılar ünitesinde yararlı mikroskobik canlılar konusu için yoğurt mayaladılar aynı zamanda beslenme dostu projesi kapsamında mayaladıkları yoğurdu meyveli yoğurt yapıp afiyetle yediler.

 

4. sınıflar Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde “SAĞLIKLI BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM” konulu slaytlarını hazırlayıp birbirlerine sundular.